جاذبه گردشگریجهان

13 واقعیت هیجان انگیز درباره ی پترا

پترا یکی از هفت عجایب جدید جهان و پربازدیدترین جاذبه ی گردشگری اردن است . پترا به دلیل رنگ سنگ استفاده شده در آن به عنوان شهر رز شناخته می شود , این مکان تا سال 1812 برای دنیای غرب ناشناخته بود. یونسکو این شهر تاریخی را یکی از با ارزش ترین خصوصیات میراث فرهنگی انسانی می داند . در ادامه ما در مجله ی گردشگری نیموتریپ به توصیف 13 حقیقت جذاب این شهر راز آلود می پردازیم :

petra-1

 

زمان تاسیس پترا

petra-3

 

اعتقاد بر این است که پترا در سال 312 قبل از میلاد تاسیس شده  , این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان می باشد . پترا پایتخت نبطی ها بوده که مردم عرب قدیمی بودند که حدودا در قرن 6 قبل از میلاد به اردن رسیدند. آن ها اساسا سازندگان یکی از خارق العاده ترین تمدن های ما قبل تاریخ بودنه اند.

عجایب هفتگانه جدید

petra-2

 

پترا در کنار دیوار بزرگ چین , ماچوپیچو در پرو , تاج محل هند , کلوزئوم در ایتالیا , چیچن ایتزا مکزیک و مجسمه حضرت مسیح در برزیل به عنوان هفت عجایب جدید جهان در سال 2007 انتخاب شد .

 

اکتشاف پترا

تقریبا 15 درصد از پترا توسط باستان شناسان کشف شده و این به معنای آن است که هنوز موارد زیادی برای کشف وجود دارد.

 

نام پترا

نام پترا از کلمه ی یونانی پتروس (petros) گرفته شده که به معنای سنگ است.

 

چگونه می توان به آن رسید ؟

 

petra-7

 

برای ورود به پترا باید از یک تنگه باریک به نام siq که طول آن حدودا یک کیلومتر است عبور کنید , صخره های هر طرف حدودا 8 متر ارتفاع دارند .

 

آرامگاه های سلطنتی

perta-8

 

پترا تقریبا 800 مقبره در خود جای داده است که با نام مقبره های سلطنتی شناخته می شوند و معروفترین آن ها خزانه داری است . خزانه داری در ابتدا به عنوان مقبره و سرداب شناخته شده بود و بیش از 2000 سال قدمت دارد.

 

چه کسی پترا را کشف کرد

petra-9

یک کاشف سوئیسی به نام یوهان لودویگ بورکاردت پترا را در سال 1812 کشف کرد , از آن جا که حدودا تا قرن 5 این شهر ناشناخته بود به آن شهر گمشده نیز می گویند.

 

میراث جهانی یونسکو

petra-10

 

پارک باستان شناسی پترا به دلیل ساختار مهم و ظریف تاریخی که دارد در سال 1985 جزو میراث جهانی یونسکو شد , همچنین پترا به صورت نیم ساخته است و در سنگ ساخته شده است.

 

ارتباط اصلی

petra-11

 

پترا بین دریای سرخ و دریای مرده واقع شده بود , در زمان هلنیسم و روم محل ارتباط بین مصر , عربستان , سوریه و فنقیه بوده . این مرکز همچنین قطب کلیدی ابریشم چین , ادویه های هند و عودهای عربستان بوده است.

 

سیستم آبی

petra-4

 

اگر سیستم کانال آبی برای ذخیره سازی اب و تامین نیاز مردم وجود نداشت وجود پترا امکان چذیر نبود در نتیجه به اندازه ی کافی برای استفاده 30000 شهروندی که آنجا زندگی می کردند وجود داشت.

 

فیلم ها

petra-12

بازگشت مومیایی , ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی از قابل توجه ترین فیلم های هالیوودی هستند که در پترا فیلم برداری شده اند . ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی آگاهی گردشگران را نسبت به پترا تقویت کردند و باعث افزایش گردشگری شدند .

 

زلزله

petra-13

 

بین سال های یک قبل میلاد تا  هشت بعد از میلاد پترا زمین لرزه های سختی را تجربه کرده است . زمین لرزه ای که در سال 363 میلادی رخ داد , بسیاری از سازه های پترا را تخریب کرد و علاوه بر آن به سیستم آب رسانی اسیب رساند.

 

چه کسانی در پترا سکونت داشتند

petra-14

 

منطقه پترا در 3 دوره مختلف مسکونی بوده است که عبارتند از :

ادومی ها از قرن 18 تا 2 قبل از میلاد

نبطی ها از قرن 2 قبل از میلاد  تا 106 بعد از میلاد

و رومی ها از 106 تا 395 بعد از میلاد

بقایای باقی مانده عمدتا مربوط به دوره ی نبطی ها است . نبطی ها  مهندسان آب , بازرگانان , سازندگان و منبت کاران بسیار ماهر بودند.

 

 

 

منبع :traveltalk

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا