حقایقدانستنی

حقایقی شگفت انگیز درباره ی قطب جنوب

در جنوبی ترین بخش این کره ی خاکی  یکی از عظیم ترین و مرموزترین خاکی های جهان یعنی قطب جنوب قرار دارد . این منظقه ی یخی بیش از 14 میلیون کیلومتر مربع را دربرگرفته و پنجمین قاره بزرگ جهان است . با وجود یخ ها و سرما ، دما در بیشتر فصول زیر صفر می باشد .

چنین شرایطی زندگی را نسبت به مناطق دیگر جهان سخت تر می کند ، اما حیوانات قطب جنوب که این مناظر یخ زده را اشغال کرده اند به خوبی سازگار هستند . با تمامی این تفاسیر این نقطه یکی از جالب ترین مکان های روی زمین است ، در ادامه با مجله نیموتریپ با حقایق این سرزمین یخی آشنا خواهید شد .

antarctica

حقایق جذاب قطب جنوب

 

  1. قطب جنوب به طور متوسط بادگیرترین نقطه جهان است . دانشمندان در حال کاوش بادهایی با سرعت 200 مایل بر ساعت را گزارش کرده اند .
  2. ورق های یخ قطب جنوب بزرگترین توده یخ جهان است . گاهی ضخامت آن تا 6.5  کیلومتر می رسد . به طور کلی این قاره 90 درصد از یخ های شیرین سیاره و 70 درصد کل آب شیرین جهان را در خود جای داده است .
  3. دانشمندان ادعا می کنند اگر یخ های این منطقه آب شوند ، میتواند سطح آب های جهان را تا 50 متر افزایش دهند .
  4. با اینکه قطب جنوب از یخ پوشیده شده است ، اما یکی از بزرگترین رشته کوه های جهان به نام « کوه های گامبورتسف » را در خود جای داده که بیش از 1200 کیلومتر امتداد  دارد . بلندترین قله ها در حدود 2800 ارتفاع یا تقریبا یک سوم بلندترین کوه یعنی اورست ارتفاع دارد .
  5. یکی دیگر از ویژگی های جالب جغرافیایی که در زیر صفحه های یخی پنهان مانده است دریاچه «وستوک» می باشد ، دریاچه ای که زیر 4 کیلومتر آب منجمد شده مدفون شده است .این دریاچه به اندازه ی دریاچه ی انتاریو می باشد و یکی از بیش از 200 آب های زیر یخ ها است .
  6. این قاره محل فعال ترین آتشفشان جهان یعتی کوه «اربوس» و همچنین تنها دریاچه های گدازه که علی رغم شرایط ناخوش قاره ماگمای مایع را برای سالیان سال نگه داشته است .
  7. 30 کشور در قطب جنوب 80 پایگاه مستقر در نقاط مختلف دارند . تعداد ساکنین انسانی در تابستان حدود 4000 نفر و در زمستان های سخت تنها 1000 نفر می باشد
  8. در ژانویه 1979، امیل مارکو پالما اولین انسانی بود که در این نقظه متولد شد ، بعد از تولد وی تنها 10 نفر دیگر در این نقطه به دنیا آمده اند .
  9. به دلیل شیب زمین  ، خورشید از اعتدال بهاری تا اعتدال پاییزی طلوع نمی کند و  این بدان معنی است که این منظقه در زمستان تاریک است و  همچنین برعکس آن یعنی در تابستان خورشید غروب نمی کند و بیشتر از خط استوا نور خورشید را دریافت می کند.
  10. «دریاچه عمیق » در قطب جنوب آن قدر شور است که حتی در دمای منفی 15 درجه ای نیز یخ نمی زند .

antarctica

antarctica

antarctica

antarctica

antarctica

 

منبع : hurtigruten

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا