حقایقدانستنی

حقایق جالب ترکمنستان ، کشور ناشناخته آسیای مرکزی

ترکمنستان با پایتختی عشق آباد یکی از همسایه کشورمان در شمال شرقی می باشد که با وسعت 492 هزار کیلومتر مربع 52 کشور بزرگ جهان است ، علاوه بر ایران قزافستان ، ازبکستان و افغانستان دیگر همسایگان این کشور هستند . در ادامه با مجله نیموتریپ با چند فکت جالب از این کشور آشنا می شوید .

  1. ترکمنستان همچون دیگر کشور های شوروی سابق در سال 1991 استقلال خود را اعلام کرد.
  2. دهانه گاز «دروازه ی جهنم » ، دهانه ای به بزرگی 60 متر و عمق 30 متر می باشد که دارای ذخایر عظیم گاز است . مهندسان شوروری در سال 1971 در تلاش برای سوزاندن گاز تخمین زده بودند که گاز بعد از چند هفه سوختن به پایان برسد اما همچنان در حال سوختن است.
  3. 70 درصد وسعت ترکمنستان را کویر کاراکوم که به زبان ترکمنی به معنای شن سیاه است تشکیل داده ، که همچنین یکی از خشک ترین بیابان های جهان است که میزان بارندگی ثبت شده در آن 0.12 میلی متر در سال است .
  4. ترکمنستان ششمین ذخایر بزرگ نفت وگاز جهان را دارا می باشد
  5. در دوره ی ریاست جمهوری ساپراموت نیازوف قوانین عجیبی در ترکمنستان وضع شد که از آنها به منع ریش بلند و مو برای مردان ، سیگار کشیدن در تمامی اماکن عمومی و همچنین برای کلیه کارکنان دولت منع شد .
  6. در سال 2015 اولین ماهواره ترکمنستان به فضا پرتاب شد و در همان ماه دیش های ماهواره ای در این کشور ممنوع شد تا جلوی پخش رسانه های بین المللی از اتفاقات ترکمنستان را بگیرد
  7. بخش اصلی قانون اساسی ترکمنستان بی طرفی دائم است ، ترکمنستان در هیچ معاهده نظامی عضو نیست .
  8. بین سالهای 2002 تا 2008 میلادی روزهای هفته و ماه های سال به نماد های ملی ترکمنستان تغییر پیدا کرد .
  9. ترکمنستان یکی از سخت ترین کشورها برای ورود می باشد ، قوانین سختگیرانه بسیاری برای ورود گردشکران خارجی به این کشور وجود دارد .
  10. عشق آباد شهری که تماما از ساختمان های سفید رنگ با سنگ مرمر ساخته شده است و معروف به « شهر مرمری» می باشد .

 

 

منبع:thefactsite.com

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا