حقایقدانستنی

10 حقیقتی که باید درباره ی کوه کلیمانجارو بدانید

کوه کلیمانجارو در تانزانیا با ارتفاع 5895 متری بلندترین کوه قاره آفریقا می باشد که دارای سه دهانه آتشفشانی با نام های کیبو ، ماونزی . شیرا است . در ادامه نیموتریپ شما را با چندین فکت جالب درباره ی این کوه دعوت می کند :

kiliminjaro

 

  1.  برف های کوهستان در حال کم شدن هستند و از سال 1912 ، 80 درصد جرم خود را از دست داده اند ، به گفته ی دانشمندان ممکن است تا 20 سال آینده هیچ برفی بر روی این کوه باقی نماند .
  2. مسن ترین فردی که به این قله صعود کرده است ، والی دانیل فرانسوی با 87 سال سن بوده .
  3. تقریبا هر نوع زیست بومی در این کوه یافت می شود ، زمین های زیر کشت ، جنگل های بارانی ، مناطق کوهستانی ، مناطق باتلاقی .
  4. کلیمانجارو مرتع ترین کوه آزاد جهان است .
  5. آخرین فوران بزرگ قله ی کیبو بیش از 360 هزار سال پیش بوده است.
  6. آخرین فعالیت آتشفشانی کلیمانجارو 200 سال پیش اتفاق افتاده که طی آن گودال خاکستری ایجاد می شود که امروزه کوهنوردان به واسطه ی ان به قله ی اوهورو صعود می کنند .
  7. تقریبا سالانه 35000 نفر برای صعود به این قله تلاش می کنند که تنها دو سوم موفق به صعود می شوند ، این موضوع بیشتر به خاطر ارتفاع این کوه می باشد که کوهنوردان را مجبور به عقب نشینی می کند.
  8. هانس مایر ، لودویگ پرچشلر و یک فرد محلی به نام لاوو اولین افرادی بودند که در اکتبر 1889 به قله ی کوه کلیمانجارو رسیده اند . ( این احتمال وجود دارد که مردم محلی پیش از این به این قله صعود کرده باشند اما مستند نبوده است )
  9. کیلیان جورنت ، دونده کوهستانی اسپانیایی ، در سپتامبر سال 2020 ، سریعترین صعود را به نام خود ثبت کرد . او توانست در عرض 5 ساعت و 20 دقبقه به این قله صعود کند .
  10. برنارد گوسن از آفریقای جنوبی توانست دوبار این کوه را با ویلچر فتح کند . اولین صعود وی در سال 2003 به مدت 9 روز به طول انجامید و در دومین صعود 4 سال بعد او توانست تنها در 6 روز این کوه را فتح کند .

منبع : africanoverlandtours.com | worldwildlife.com

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا