آداب و رسومسبک زندگی

هر آن چه که باید درباره ی روز شکرگزاری بدانید

روز شکرگزاری یک روز محبوب در ایالات متحده است که هر سال در آخرین پنجشنبه ماه نوامبر جشن گرفته می شود . ریشه و سنت این جشن و آیین از ایالات متحده شروع شده و امروزه در کشورهای بسیاری از جمله کانادا ، آلمان ، اتریش ، هلند و سوئیس جشن گرفته می شود . روز شکرگزاری در ایالات متحده از اهمیت بسیاری برخوردار است به گونه ای که در این روز شو های تلوزیونی مختلفی پخش می شود . این روز آغازگر فصل تعطیلات است و مردم در این روز از بوقلمون به عنوان شام استفاده می کنند . اما دیگر درباره ی شکر گزاری چه میدانید ؟ با مجله یگردشگری نیموتریپ همراه باشید تا بیشتر درباره ی این فرهنگ بیاموزید .

 

ریشه ی روز شکرگزاری

 

ریشه ی روز شکرگزاری در ایالات متحده به سال 1621 میلادی باز می گردد . این جشن توسط گروهی از شهرک نشینان اروپایی مستعمره پلیموث که امروزه بخشی از ایالت ماساچوست است گرفته شد . آن ها برای اولین برداشت محصول خود در یک خاک جدید یک جشن سه روزه مجلل به همراه بومیان آمریکایی برگزار کردند و در انجام این کار تحت تاثیر آداب و رسوم اروپایی بودند . پس از آن بسیاری از مستعمرات دیگر روزهای خاصی را برای سپاسگزاری از نعمت های خداوند اختصاص دادند . در سال 1789 اعلامیه ای از طرف جورج واشنکتن باعث تبدیل شدن جشن ملی شد و در سال 1863 توسط آبراهام لینکلن در آخرین پنجشنبه ی نوامبر به تعطیلات فدرال تبدیل شد .

 

شکرگزاری امروزه چطور برگزار می شود ؟

 

امروزه ، در ایالات متحده ، روز شکرگزاری بیشتر با تمرکز بر خوردن یک وعده ی غذایی بزرگ است که اکثر مواقع شامل بوقلمون می شود . طبق تخمین ها در این روز 85 تا 91 درصد آمریکایی ها بوقلمون مصرف می کنند و به همین علت این روز به « روز بوقلمون » نیز معروف است . از دیگر غذاهای سنتی این روز می توان به پای کدو تنبل ، پوره سیب زمینی و سس کرن بری اشاره کرد .

به طور معمول آمریکایی ها این روز را در کنار خانواده یا گروهی از دوستان خود سپری می کنند و به خاطر هر آن چیزی که در زندگی داشته اند شکر می کنند ، گاهی اوقات این شکرگزاری با یک آیین مذهبی همراه است برای مثال ، قبل از خوردن غذا دعا می کنند .

بسیاری از آمریکایی ها در  فستیوال روز شکرگزاری شرکت می کنند و تلوزیون نیز این فستیوال را پخش می کند . در همین حال ، برای بسیاری از مردم فوتبال آمریکایی نقش اساسی در جشن این روز دارد و لیگ ملی فوتبال از ابتدای سال تاسیس خود تا به امروز هر سال یک بازی در این روز انجام می دهد .

 

شکرگزاری در خارج از ایالات متحده

 

در کانادا این جشن در یک روز دیگر انجام می شود اما اشتراکات بسیاری با جشن های ایالات متحده دارد ، همچنان بوقلمون قسمت مهمی از وعده غذایی را تشکیل می دهد و لیگ  فوتبال کانادا معمولا دو بازی را برگزار می کند که در سطح ملی از تلوزیون پخش می شود .

در خارج از آمریکای شمالی فستیوال «برداشت از شکرگزاری » در کشورهای آلمان ، اتریش ، سوئیس برگزار می شود . برخلاف ایالات متحده ، این جشنواره یک جشن بزرگ محسوب نمی شود و بیشتر جنبه ی مذهبی دارد.

 

thanksgiving

حقایق جالب روزشکرگزاری

  • روز بعد از شکرگزاری به جمعه سیاه معروف است که فروشگاه ها محصولاتشان را با تخفیفات بسیار بالا عرضه می کنند .
  • با وجود اینکه این جشن سالیان سال گرفته می شد ، اما تا قبل از سال 1941 در قانون رسمی ایالات متحده امضا نشده بود .
  • 1/5 کل کرن بری های ایالات متحده در این روز خورده می شوند .
  • سالانه در روز شکرگزاری 320 هزار تن بوقلمون خورده می شود.

 

منبع :  lingoda.com

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا