مقصد ها

درباره ی کشورها – ارمنستان

کشوری کوچک با قدمت بالا

 

جمهوری ارمنستان کشوری کوچک ، محصور در خشکی در  قفقاز جنوبی و غرب آسیاست . ارمنستان با کشورهای ترکیه از غرب ، گرجستان از شمال ، آذربایجان از شرق و ایران از جنوب همسایه است . سیستم سیاسی این کشور دموکراتیک چند حزبی است و پارلمان تصمیم گیرنده نهایی قوانین می باشد . ارمنستان کشوری در حال توسعه به شمار می رود و در در رتبه بندی شاخص توسعه انسانی رتبه 81 را دارا است .

تاریخچه

armenia-history

این کشور در ابتدا با نام اورارتو 860 سال قبل از میلاد مسیح تشکیل شد و در پایان قرن ششم قبل از میلاد به ساتراپی ارمنستان تبدیل شد . این قلمرو پادشاهی در قرن یکم قبل از میلاد در  دوران تیگرانس بزرگ  به اوج خود رسید و در اواخر قرن 3 و یا اوایل قرن 4 میلادی به اولین دولت در جهان بود که مسیحی را به عنوان دین رسمی پذیرفت ، تاریخ رسمی تصویب مسیحیت سال 301 میلادی می باشد . پادشاهی ارمنستان در اوایل قرن 5 میلادی بین امپراطوری بیزانس و ساسانی تقسیم شد و تحت پادشاهی باگراتوی در قرن 9 میلادی دوباره بازسازی شد . سلطنت در سال 1045 میلادی به دلیل جنگ برعلیه بیزانس رو به زوال گذاشت و اندکی بعد مورد حمله ترک های سلجوقی قرار گرفت.

طی سده های 16 تا 19 میلادی ارمنستان به دو تکه ی ارمنستان شرقی و ارمنستان غربی تحت سلطنت عثمانی و پارس قرار گرفت و طی قرن ها بین این دو پادشاهی دست به دست می شد . در قرن 19 میلادی ارمنستان شرقی توسط امپراطوری روسیه تصرف شد و قسمتهای غربی تحت کنترل عثمانی ها بود .

در جنگ جهانی اول 1.5 میلیون ارمنی که در سرزمین اجدادی خود  در امپراطوری عثمانی ، زندگی می کردند به طور سیستماتیک در نسل کشی ارامنه منقرض شدند . در سال 1918 با انقلاب در روسیه تمامی کشورهای غیر روسی استقلال خود را اعلام کردند که به موجب آن برای  اولین بار جمهوری ارمنستان تشکیل شد که در سال 1922 به عضویت اتحاد جماهیر شوروی درآمد . در سال 1991 میلادی و تنها چند سال باقی مانده به قرن 21 این کشور با فروپاشی شوروی استقلال پیدا کرد و با نام رسمی جمهوری ارمنستان شناخته شد .

 

ژئوگرافیک

 

armenia-geogeraphy

ارمنستان کشوری محصور در خشکی است که در کوه های قفقاز جنوبی جای گرفته است ، و در عرض جغرافیایی 38 درجه و 42 درجه شمالی و نصف النهار 43 درجه و 47 درجه شرقی جای گرفته . این کشور داراری دو منطقه زمینی جنگل های مخلوظ قفقاز و استپ کوهستانی آناتولی شرقی است .

مساحت ارمنستان 29743 کیلومتر مربع است که بیشتر آن کوهستانیست و رودخانه های پرآب و جنگل های کمی دارد . این سرزمین در کوه آرگاتاس به ارتفاع 4090 از سطح دریا دست می باد. ارمنستان دهمین کشور از نظر میانگین متوسط ازتفاع از سطح دریا در جهان است و هیچ نقظه ای در آن از سطح دریا کمتر از 390 متر نیست و 85.9 درصد کشور کوهستانیست حتی بیشتر از سوییس و نپال .

کوه آرارات

 

ararat-mount

کوه آرارات ، که از نظر تاریخی جزیی از ارمنستان بود با 5137 متر ارتفاع بلندترین کوه منطه است . با این حال امروزه این کوه در ترکیه قرار دارد اما از ارمنستان به وضوح قابل مشاهده است به همین علت نشان ملی ارمنستان کوه آرارات می باشد

 

آب و هوا

آب و هوای ارمنستان کوهستانی قاره ایست که طی آن تابستان ها گرم و خشک و آفتابی و محدوده دما 22 تا 36 درجه است و به دلیل کم بودن سطح رطوبت دما با وجود بالا بودن قابل تحمل است . بهار در ارمنستان کوتاه و پاییز بلند است و زمستان با برف فراوان سرد است و دامنه  ی دما از  5 تا   10 درجه به صورت میانگین می باشد .swan-lake

فصل زمستان ، مناسب برای دوستداران ورزش های زمستانی مناسب است . می توانید از دریاچه سوان که دومین دریاچه مرتفع جهان با واقع شدن در ارتفاع 1900 متر قرا گرفته دیدن کنید .

 

 

اقتصاد

اقتصاد ارمنستان وابسته به سرمایه گذاران ارمنی خارج از کشور است ، قبل از فروپاشی شوروی اقتصاد ارمنستان بیشتر مبتنی بر صنعت بود . در حال حاضر بزرگترین شریک اقتصادی ارمنستان ، روسیه می باشد . تولید ناخالص داخلی این کشور نزدیک به 14 میلیارد دلار بوده و در آمد سالانه کشور به 4500 دلار در سال افزایش پیدا کرده که نشان هایی از بهبود نسبی  شرایط اقتصادی دارد و در سال های اخیر پیشرفت های خوبی داشته است.

بزرگترین شهر

yerevan

ایروان ، پایتخت و بزرگترین شهر ارمنستان با جمعیت تقریبی 1089000 نفری و وسعت 223 کیلومتر مربع می باشد  . این شهر مرکز اقتصاد ارمنستان می باشد و بسیاری از شرکت های بزرگ داخلی و خارجی در این شهر مستقر هستند . این شهر خانه ی بزرگترین فرودگاه ارمنستان نیز می باشد که تنها فرودگاه این شهر است . علاوه بر اقتصاد این شهر مرکز فرهنگی و توریستی این کشور می باشد و سالانه توریست های بسیاری  از کشورهای مختلف برای بازدید از موزه ها و آثار های دیدنی به این شهر سفر می کنند .

yerevan-armenia

 

 

 

نیموتریپ را در اینستاگرام دنبال کنید

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا